Yurtdışında Eğitime Hazırlık

YURTDIŞINDA EĞİTİME HAZIRLIK

Yurtdışında eğitime hazırlık aşaması nerden başlanması gerektiği pek bilinmeyen ve ciddi önem taşıyan bir süreçtir. Yurtdışında eğitim günümüzde eğitime duyulan ihtiyaç ve rekabet düşünülünce günden güne önemi artan ve öğrencilerin yöneldiği bir alandır. Ülkemizde gerek devlet okulları gerek özel okullar arasında çok fazla alternatif olmasına rağmen öğrenciler tercihlerini ilk olarak yurtdışından yana kullanmaktadırlar.

Yabancı bir ülkede eğitim görmek öğrenciler için sıra dışı  olmasına rağmen kişi için avantajlı bir durum olarak görülmektedir. Eğitim alınacak şehir, alınan eğitimin konusu, gelecek planları, yeni bir kültüre alışmak ve daha fazlası aşama aşama hazırlanılması gereken zor süreçlerdir. Bu sebeple yurtdışında eğitim planlıyorsanız, hangi sırada ve nasıl hareket etmeniz gerektiği ve izlemeniz gereken yolla ilgili bu yazımıza göz atmanızda fayda var.

Yurtdışında Eğitim

İlk olarak yurtdışında eğitim almaya karar verdiyseniz, bol bol araştırma yapmaya hazır olmalısınız. Gerek eğitim danışmanlarından gerek çevrenizde daha önce yurtdışında eğitim almış insanlardan planlarınızla ilgili doğru yönlendirmeler alabilir, ön araştırma yapabilirsiniz. Araştırma alanınızı daraltmak için hangi ülkede ve şehirde eğitim almak istediğinize karar vermeniz gerekir. Seçeceğiniz ülkenin kolaylıkları ve zorlukları, yaşam şartları, yaşam giderleri üzerine uzun araştırmalar yapmalı ve gelecek hedeflerinize uygun bir seçimde bulunmalısınız.

Ülke ve şehir tercihinizle birlikte eğitim almak istediğiniz üniversiteleri de beraberinde belirlemeniz gerekir. Günümüzün teknolojik anlamda kolaylığından faydalanarak internette araştırmalar yapabilir, öğrenci forumlarından okulun yorumlarını inceleyebilirsiniz. Üniversiteyle direkt olarak iletişime geçerek de sağlıklı bilgi almanız mümkün. Ayrıca linkedn, facebook, instagram ve benzeri sosyal ağlardan okulları takip ederek, öğrencilere ve mezunlarına ulaşabilirsiniz. Birinci ağızdan sorular sormanız ve öğrenci hayatını gözlemlemeniz daha somut kararlar vermenizi sağlayacaktır.

Üniversite karar aşamasında belirli dönemlerde gerçekleşen eğitim fuarları oldukça fazla önem taşır. Her yıl binlerce öğrenciye kapılarını açan bu fuarlara her ülkeden çeşitli dil okulları, kolejler ve üniversiteler gelerek yurtdışında eğitim ve kurumları hakkında bilgiler vermekte ve öğrencilerin sorularını yanıtlamaktadır. Bu sayede okul temsilcileri ile iletişim kurabilir, sorularınızın yanıtlarını alabilirsiniz. Başta Kanada, Avrupa, İngiltere ve Amerika olmak pek çok ülkeden katılımın sağlandığı bu fuarlarda, programlar, burslar, stajlar ve daha fazlası hakkında net bilgiler edinebilirsiniz.

Yurtdışında Eğitimde Ülke Tercihi

Yurtdışında eğitimde ülke tercihi oldukça önemlidir. Eğitim alacağınız ülke ve şehri sadece eğitim bazlı düşünmemeli, gelecek hedeflerinizi de en baştan belirlemelisiniz. Eğitim aldıktan sonra belki o ülkede kariyer planlayabilir, hiç geri dönmeyebilirsiniz. Bu aşamada alacağınız eğitiminin size sağlayacağı yararları, kendinize uygun eğitim programını, ülkenin o bölüm üzerine gelecekte kariyer imkanlarını, üniversite konum ve imkanlarını, bütçenizin o şehirde geçinmeye yeterli olup olmadığını, eğitimin sunduğu burs programlarını en ince detayına kadar düşünmeli ve araştırmalısınız.

Seçeceğiniz bölüm, ilgi alanlarınıza ve sahip olduğunuz yeteneklere uygun olmalıdır. Aksi taktirde eğitim süreniz boyunca en az 3-4 yıl sevmediğiniz bir programı yurtdışında okumak size işkence haline gelecektir. Sevdiğiniz ve istediğiniz bölümle ilgili okulun ve şehrin sunduğu imkanları araştırmalı, mezun olduktan sonra işinizi o ülkede ne seviyede yapabiliyorsunuz veya eğitiminiz boyunca ihtiyaç duyacaklarınızı bulunduğunuz şehir size sunabiliyor mu bu gibi sorularının cevaplarını bulmalısınız.

Eğitim almak istediğiniz şehir ve bölüme karar verdikten sonra diğer aşama eğitim almak istediğiniz üniversiteleri belirleme aşamasıdır. Yurtdışında eğitim sizlere pek çok şey katacaktır ancak bu aşamada olabildiğince eğitim geçmişinize, bütçenize ve hedeflerinize uygun bir okul seçmeniz gerekmektedir. Yurtdışı eğitim oldukça maliyetli ve uzun soluklu bir süreçtir. Bu süreç için ciddi ve kariyer odaklı kararlar vererek, beklentilerinizi karşılayacak hedeflerinize sizi ulaştıracak bir okul seçmelisiniz. Okulların başvuru ve kabul şartlarını araştırmalı ve bu şartları sağlıyorsanız başvuruda bulunmalısınız.

Okul Kararı

Okul kararınızı verirken, kalacağınız yerle ilgili araştırmaları da beraberinde yapmanız gerekir. Bazı okullar kampüs ortamında konaklama sağlarken, bazıları özel yurt seçenekleri sunmaktadır. Yoğun öğrenci nüfusuna sahip şehirlerde konaklamalar hemen dolabilir ve apart veya ev konaklaması gibi seçeneklere yönelmeniz gerekebilir. Bu süreçte önceliklerinize ve standartlarınıza uygun bir konaklama türüne yönelmeli ve araştırmalarınızı bu yönde yapmalısınız. Unutmayın ki okulda geçireceğiniz zaman kadar kalacağınız yerde de zaman geçireceksiniz. Bu nedenle aile yanı, yurt veya kampüs içi konaklama gibi seçeneklerin sizler için artı ve eksilerini değerlendirmeli ve uygun seçeneğe yönelmelisiniz.

Yurtdışında eğitime karar vermekten çok eğitim için uygun araştırmayı uygun ülke ve bölüm üzerinden yapmak büyük önem taşır. Geleceğinizi oluşturacak bu aşamada ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanarak; yurtdışında eğitim, yurtdışında eğitim ücretleri, yurtdışında dil okulları ücretleri, vize başvurusu, dil okulları vb detaylar hakkında, UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki uzman danışmanlarımızla iletişime geçebilir, profesyonel desteğimizden yararlanabilirsiniz.

INSTAGRAM