Yurtdışında Lise Eğitimi

YURTDIŞINDA LİSE EĞİTİMİ

Yurtdışında lise eğitimi için öğrencilerin küçük olduğu düşüncesi yakın zamana kadar varken günümüzde teknolojinin yardımıyla, iletişim kurmanın artık bir telefon yakınlığında olduğu bilinmekte ve aileler eğitime erken yaşta öncelik vermektedir.Türkiye’de değişen eğitim sistemi ile eğitim yaşı gitgide aşağıya düşmekte, buna bağlı olarak yurtdışında eğitim alma çağı lise dönemlerine kadar inmektedir. Gelişen teknoloji ve çağımızın getirdiği yeniliklerle birlikte artık kaliteli eğitim yaşı da git gide aşağıya çekilmektedir.

Günümüzde sadece bir yabancı dil bilmenin yeterli olmadığı düşünülünce, pek çok aile yabancı dil eğitimi ve lise eğitimi için çocuklarını yurt dışına göndermektedir. Küçük yaşta yurtdışında lise eğitimi alan öğrenciler aynı zamanda bulundukları ülkenin kültürünü ve dilini de öğrenerek, üniversiteye başlamadan diğer rakiplerinden bir adım önde olabilirler.

Yurtdışında eğitimin ülkemizden daha kaliteli ve modern eğitim metotlarıyla verildiği düşünüldüğünde, öğrenciler ülkelerine geri döndükleri zaman Türkiye’deki üniversite öğrencilerinden daha donanımlı ve bilgili olarak üniversiteye atılmış olacaklar. Nitelikli eğitmen kadroları, öğrenci odaklı eğitim sistemi, interaktif eğitim materyalleri ve her türlü kaynağa sınırsız ulaşabilecekleri kütüphaneleriyle yurtdışında lise eğitimi alırken hem İngilizcelerini geliştirecek hem de öğrendikleri dili günlük hayatta pratiğe dökerek temellerini sağlam bir biçimde atmış olacaklar.

Yurtdışında Lise Okumanın Avantajları

Yurtdışında lise okumanın avantajlarından en önemlisi, öğrencilerin hayalini kurdukları yurtdışında üniversite eğitiminin da kapıları açmaktadır. Üniversiteye kabul şartı olan ingilizce engelini yurtdışında lise okurken aşmış, kaliteli bir eğitimle donanımlı bir şekilde mezun olmuş olurlar ve böylece pek çok üniversiteye rakiplerinin önünde kolaylıkla girebilirler. Öğrenciler eğitim aldıkları ülkede üniversiteye devam etmek istediklerinde, o ülke şartları da lise eğitimini aldıklarından okullar kolaylık sağlamakta ve üniversite kayıt dönemini sağlıklı ve başarılı bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktadır. Yurtdışında ingilizce eğitimi istedikleri takdirde kolaylıkla ve hızlı bir şekilde dil bilgilerini geliştirebilirler.

Aynı zamanda Kanada, İngiltere ve Amerika gibi çok kültürlü ve kozmopolit ülkelerde eğitim aldıklarında, her milletten arkadaş edinebilir ve farklı kültürlerle iç içe olabilirler. Böylece küçük yaşlarda gelecekte kurulacak kaliteli ve uzun soluklu dostlukların adımını atmış, şimdiden kendilerine global bir ağ örmüş olurlar.

Yurtdışında Eğitim Planlaması

Yurtdışında eğitim planlaması yaparken önden düşünmeniz gereken bazı konular olabilir. İlk olarak çocuğunuzun ve sizin psikolojik olarak ayrı kalmaya hazır olmanız gerekir. Uzakta olan küçük yaşta öğrencilerin en büyük eksikliği ailelerinin yanlarında olmayışıdır. Maddi olarak da eğitim almasını istediğiniz ülkeyi ve oradaki yaşam koşullarını iyice araştırmalı, bütçenizin bu eğitime el verip vermediğini göz önünde bulundurmalısınız. Bütçenize göre çocuğunuz 1 yıl lise eğitimi alabildiği gibi hazırlık programı ve 4 yıl lise eğitimi de alabilir. Tamamı sizin planlarınıza ve bütçenize göre değişkenlik gösterecektir.

Öğrenci yurtdışında ne kadar süre eğitim alacak olursa olsun, İngilizce seviyesinin en az ileri orta seviyesinde olması beklenmektedir. Kanada’da eğitim planlanıyorsanız, Kanada kendi diplomasını vermek için öğrencinin minimum 2 yıl liseye devam etmesini isteyecektir. Tüm bunların yanı sıra çocuğunuzun kaliteli bir eğitim almasını isterken aynı zamanda yeteneklerine ve becerilerine de uygun bir okul seçmenizde fayda var. Aksi taktirde adapte olamayacak veya bulunduğu ortamı sevmeyecektir. Eğer ki özel yetenekleri varsa; sanat, pozitif bilimler, müzik, spor ve benzeri alanlarda daha ön planda olan liseleri ve koşullarını incelemenizde fayda var.

Yurtdışında lise eğitimine gidecek öğrencilerin ailelerinin, kafasını kurcalayan ilk soru muhakkak çocuklarının konaklayacakları ortam ve güvenlikleridir. Bu anlamda liseden liseye konaklama türleri değişkenlik gösterse de hepsinde ortak nokta güvenli ve korunaklı oluşlarıdır. Yurt konaklaması düşünüyorsanız tercih edeceğiniz okulun yurdunu araştırmalı, varsa o okula yönelmelisiniz. Bazı liselerin yurt konaklamaları yoktur ancak güvenilir aile yanı konaklama hizmeti sağlamaktadırlar.

Okul yurtlarında üç öğün yemek seçenekli konaklamalar sunulur. Aile yanlarında ise öğrenciler sürekli denetlenen ve puanlanan güvenilir ailelerin yanında üç öğün yemeklerini yiyebilirler. İster okul yurdu olsun ister aile yanı konaklama, tamamı temiz, güvenli ve ihtiyaç duyabileceği her şeye sahip konaklama türleridir. Öğrenciler yurt konaklamalarında arkadaşlarıyla sosyalleşip, yaşıtlarıyla güzel vakit geçirebilir veya aile yanı konaklama ile aile eksikliğini hissetmeden bulunduğu ülkenin kültürünü, yaşayışını öğrenebilirler.

Yurtdışında lise eğitimi ailelerin önem verdiği hassas bir konudur. Küçük yaştaki çocuklarınızın eğitim hayatına kaliteli okullarla devam etmesini istiyorsanız, UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımıza ulaşabilir, yurtdışında lise ücretleri, yurtdışında lise okumak için gerekenler, yurtdışı lise okumak hakkında ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM