Yurtdışında On Lisans Eğitimi

Yurtdışında Ön Lisans Eğitimi

Ülkemizde her yıl binlerce öğrenci yurtdışında ön lisans eğitimini Türkiye’de alacakları eğitimden daha faydalı görmekte ve cazip fiyatlarla yurtdışında ön lisans eğitimini tercih etmektedir. Yurtdışındaki bu programlar genellikle 2 yıllık mesleki programlardan oluşmaktadır. Çeşitli meslekler üzerine pek çok alanda var olan bu programlar ülkemizde olduğu gibi orta kademede eleman yetiştirmek için, teknik bilgi ve pratik bilginin birleştiği kapsamlı programlardır.

Ülkemizde ön lisans programları üniversitelere bağlı olarak verilirken, yurtdışında çoğu ön lisans programı mesleki ve teknik alanda eğitim vermek için özel olarak açılan kurumlar tarafından verilir. Ülkeden ülkeye eğitim sistemleri ve isimleri değişse de genelde 2 yıllık ön lisans programları ‘’Community Colleges’’ veya ‘’TAFE’’, ‘’HND’’ olarak adlandırılırlar. Community College programları Kanada ve Amerika’da yaygın olarak sunulur.

Öğrenciler, eyaletlere göre değişkenlik gösteren Community Colleges veya 2 yıllık devlet okullarında Associate Degree yani ön lisans eğitimi alabilirler. Avustralya’da ise programın adı ‘’TAFE’’ olarak geçer. Bu programların öğrenciler tarafından çok fazla tercih edilmesinin sebebi, sonrasında aldıkları teknik eğitimlerle direkt kariyerlerine başlayabilmeleri veya istedikleri bir üniversiteden 3. Sınıf olarak eğitimlerine devam ederek lisans mezunu olabilmeleridir.

Yurtdışında ön lisans eğitimi, eğitimaldığınız ülke veya kurum bazında kalite olarak değişkenlik göstermektedir. Community College’lar da kendi içerisinde değişkenlik gösterir. Bazı okullar şehir içerisinde daha butik eğitimler sunarken, bazıları şehrin merkezinde daha geniş bir alana yayılarak daha çok öğrenciye hitap etmektedir. Bu tür değişkenlere rağmen hepsinin ortak paydası, kaliteli bir eğitim sistemine ve öğrenci odaklı bir vizyona sahip olmasıdır.

Eğitim Kaliteleri

Yurtdışında ön lisans eğitimi veren okullar; yüksek eğitim standartları, deneyimli eğitim kadrosu ve son teknoloji öğretici materyalleriyle kaliteli bir eğitim için her şeye sahip kurumlardır. Pek çok alanda hizmet veren bu programlar; işletme, gazetecilik, pazarlama, bilgisayar bilimleri, lojistik, muhasebe, grafik tasarım, sanat ve moda gibi öğrencilerin en çok yoğunlaştığı alanlarda hizmet vermektedirler.

Özellikle Amerika ve Kanada’da Community College’lar verdikleri üniversite seviyesindeki kaliteli eğitimleriyle, öğrencileri 4 yıllık üniversitelere başvurmadan önce profesyonelce hazırlamış olurlar. Pek çok Community College, öğrencilerin en çok tercih ettikleri üniversitelerle koordineli olarak çalışır ve mezun olan öğrencilerinin üniversiteye devam etme süreçlerinde kendilerine destek olurlar. Ortaklaşa çalışmaları sayesinde öğrencilerin geçişleri de olabildiğince kısa sürede ve sıkıntısız sağlanmaktadır.

Comminity College’lara giriş şartları yurtdışında üniversite okumaya göre daha kolaydır. Amerika ve Kanada’da yaklaşık binden fazla Community College bulunur ve pek çoğu maliyetlerinin düşük olmasından dolayı her yıl kontenjanlarını doldurarak eğitim vermektedirler. Ayrıca bu kadar çok seçeneğin bir arada olması, öğrencilerin bütçelerine ve isteklerine göre tercihte bulunmalarına yardımcı olmaktadır. Üniversite yerleştirmelerinde aranan not ortalaması ve dil yeterliliği şartı olmadığından, öğrenciler ilk Community College’ları seçmekte, eğitim boyunca dil yeterliliği kazanarak sonrasında üniversitelerin 4 yıllık fakültelerinden mezun olmaktadırlar. Yurtdışında lisans eğitimi için gerekli olan dil yeterliliği için dil okullarından gerekli eğitim alınabilir.

Amerika ve Kanada dışında, Avustralya’da da sistem aynıdır. Sadece TAFE (Technical and Further Eduation) olarak adlandırılan ön lisans programlarını bitiren öğrenciler isterlerse kariyerlerine başlayabilir veya üniversiteye 3. Sınıftan devam edebilirler. İngiltere’de var olan HND (Higher National Diploma) veya HNC (Higher National Certificates) olarak adlandırılan ön lisans programları diğer ülkelerdeki sistemden biraz daha farklıdır. Öğrenciler 3 yıl süren lisans eğitimi yerine bu programlardan birine kayıt olabilir ve sonrasında üniversitede bir veya iki yıl eğitimlerine devam ederek lisans diploması edinebilirler. Sadece bu durumda öğrencilerin bir yıl ‘’ Top-Up’ yapması gerekir. İsteyen öğrencilerse, sonrasında iş hayatına atılarak kariyer yapabilirler.

Yurtdışında ön lisans eğitiminin pek çok avantajı bulunmaktadır. Genel olarak; bu programlar lisans programlarına göre daha ekonomiktir. Aynı zamanda yurtdışında ön lisans programlarına öğrencilerin kabulü lisans programlarına göre daha kolaydır. Öğrenciler 2 yıllık eğitimden sonra istedikleri üniversiteden lisans tamamlama programlarına katılabilirler. Öğrencilere pek çok farklı alanda eğitim alabilecekleri alanlar sunulmaktadır. Ön lisans programları üniversitelerle anlaştığından öğrencinin üniversitelere geçişi çok kolay sağlanır.

Yurtdışında ön lisans programlarına katılım sayısı, saydığımız pek çok avantajı sayesinde her yıl artış göstermektedir. Sizin de hayallerinizde yurtdışında kısa sürede kaliteli bir mesleki eğitim almak varsa, yurtdışı önlisans program ücretleri, gerekli şartlar vb birçok konu hakkında UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki deneyimli eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

INSTAGRAM