Yurtdışında Staj Yapmak

YURTDIŞINDA STAJ YAPMAK

Yurtdışında staj yapmak, sizleri iş dünyasındaki rakiplerinizden bir adım öteye taşıyacaktır. Özellikle de global bir şirkette staj yapmanız, ülkenize döndüğünüzde iş başvurularınızda firmaların sizi tercih etmesi açısından etkili olacaktır. Yurtdışında staj yapmanın şartlarından ilki 18 yaşını oldurmuş olmak ve bir lisans veya ön lisans programından mezun olmaktır. Yurtdışında staj programları öğrencileri iş hayatına hazırladığından, ilk olarak mezuniyet durumu aranmaktadır. Bir diğer şart ise, minimum ileri orta İngilizce dil bilgisine sahip olmaktır.

Bazı staj programları hem staj hem İngilizce dil eğitimini giçeren karma programlardır. Bu programlar için de katılım şartı aynı şekilde orta seviye İngilizce yeterliliğine sahip olmaktır. Öğrencinin yurt dışında staja kabul edilmesi için en az 2 referans mektubu sunması ve staj yapmak istediği alana dair minimum bir yıl iş deneyimine sahip olması zorunludur. Eğer ki öğrencinin staj yapmak istediği alan kendi alanından farklıysa, kabul edilebilmek için daha fazla referans sunması ve daha uzun süre iş tecrübesine sahip olması istenir.

Staj Programları

Staj programları, öğrencinin okulda aldığı eğitimi iş hayatında pratiğe dökmesine yardımcı olan faydalı programlardır. Çoğu işveren, yeni mezun öğrencileri değerlendirirken, öğrenimi boyunca nerde ne kadar süreli staj yaptığına öncelik vermektedir. Ülkemizde öğrenciler genellikle meslek liselerinde ve üniversitede eğitim aldıkları bölüme göre zorunlu staja tabi tutulmaktadır ancak zorunlu olmasa dahi staj programları öğrencilerin iş hayatını deneyimlemesi ve becerilerini geliştirmesi açısından oldukça fazla önem taşır.

Staj programları pek çok farklı şekillerde mevcuttur. İlk etapta alınan,İngiltere, Avustralya ve Kanada’da dil eğitim programlarından sonra, dil pratiği yapılabilmesi için sunulan kısa süreli staj programları vardır. İngiltere, Kanada ve Avustralya uluslararası öğrencilere uzun süreli eğitimlerde dahi yasal çalışma izni vermediğinden, öğrenciler staj programlarından faydalanamazlar. Her okula göre farklılık gösteren programlar Kanada’da genellikle uzun süreli dil eğitimlerinde 1-2 ay süreli staj programlarını kapsamaktadır. Öğrenci yeterli dil seviyesine geldikten sonra eğitim ve iş geçmişi staj programlarına uygunsa birkaç ay yapabilir.

Yurtdışında staj programları

Yurtdışında staj programları genellikle iki farklı şekilde bulunmaktadır. İlk olarak Traniee adını verdiğimiz programlara katılabilmek için ön lisans veya lisans mezunu olmak gerekir. Sadece mezun olmanın yeterli olmadığı bu programlara katılım şartları; en az 1 yıl mesleki deneyime sahip olmak ve 18 yaşından büyük olmaktır. Traniee staj programlarına dahil olabilmek için belli başlı bölümlerden mezun olma şartı aranmaktadır. Bunlar; işletme, iktisat, turizm otelcilik, mimarlık, psikoloji, halkla ilişkiler, medya ve iletişim, mimarlık ve mühendisliktir.

Saydığımız bölümlerden birinden mezun olduktan sonra öğrenci en az 1 yıllık çalışma deneyimi elde ettiyse, programa başvuruda bulunabilir. En fazla 1 buçuk yıl süren programlara katılabilmek için, orta ileri seviyede İngilizceye sahip olmak gereklidir. Örneğin Amerika’da lisans veya yüksek lisans mezuniyetinin üzerinden 1 yıl geçmiş olan öğrenciler, 1 yıllık iş deneyimi gösterdikleri taktirde programa başvuru sağlayabilirler. Başvurdukları alan farklıysa, en az 5 yıllık bir iş deneyimine sahip olmaları gereklidir. Program süreleri 3 ile 18 ay arası değişkenlik göstermektedir.

Bir diğer tür olan İnternship staj programlarına başvurabilmek için lisans veya yüksek lisansı yeni bitirmiş olmanız veya mezuniyetinizin üzerinden en fazla 1 sene geçmiş olması istenir. Daha uzun süre geçmişse programa dahil olamazsınız. En fazla bir yıl süren İnternship programları, minimum ileri orta seviye İngilizce dil bilgisi gerektirmektedir. Bu programa dahil olmak için mezun olmanız gereken alanlar; medya ve iletişim, işletme, iktisat, halkla ilişkiler, mimarlık, mühendislikler ve turizm otel işletmeciliğidir.

Yurtdışında staj yapmak sizlere profesyonel iş hayatında çok fazla artı sağlayacaktır. Stajınızı yaparken yabancı ülkede yaşama deneyimi kazanacak, bilgi dağarcığınızı ve perspektifinizi genişleteceksiniz. Kişisel gelişiminiz açısından yurtdışında olmak sizlere farklı bir bakış açısı kazandıracak. Staj yaparken iş hayatını deneyimleyecek, bulunduğunuz ülkenin şartlarını öğreneceksiniz. Özgeçmişiniz için ideal bir referansa sahip olacaksınız. Farklı bir kültür ve milletin içinde İngilizcenizi geliştirmek de size sağladığı diğer artılar arasında olacak.

Yurtdışında staj yaparak İngilizcenizi geliştirirken, hem iş deneyimi kazanmak hem de iş hayatında küresel bir ağ oluşturmak isterseniz, UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki deneyimli eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışında üniversite eğitimi, yurtdışında staj bulmak, yurtdışı dil okulları, yurtdışı staj fiyatları, vize başvuruları vb konular hakkında ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM