Yurtdışında Üniversite Eğitimi

YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Yurtdışında üniversite eğitimi, şüphesiz liseyi bitiren her gencin hayalidir. Yurtdışı eğitim denilince özellikle Türk öğrencilerin tercihleri Amerika, Kanada, Almanya, Fransa, İngiltere ve İrlanda olmuştur. Son yıllarda Balkan ülkeleri ve Rusya, Polonya’da aynı zamanda yurtdışında üniversite eğitimi denilince ilk akla gelen ülkeler arasında yer almaktadır.

Yurtdışında üniversite eğitimi şartları ülkeden ülkeye değişmektedir ancak genel olarak iyi bir mezuniyet puanı ve iyi seviyede İngilizce bilginiz varsa, yurt dışındaki pek çok üniversiteden istediğiniz bölüm üzerine kabul almanız mümkün. Bazı ülkeler düşük not ortalamasına sahip öğrenciler için liseyi tamamlama üzerine ‘’foundation’’ veya ‘’community college’’ gibi programlara öğrencileri yönlendirmektedir. Bu programların amacı; düşük not ortalamasına sahip öğrencilere bir yıllık eğitim vermek, dil eksikleri varsa gidermek ve üniversite başvurusuna hazır hale getirmektir. İngilizce seviyenizin başvuruya hazır olmadığı durumlarda Türkiye’de veya yurt dışında eğitim alabilir, yeterli dil seviyesine sahip olduktan sonra en yakın eğitim dönemi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Yurtdışında Lisans Eğitimi Almayı Düşünen Öğrenciler

Yurtdışında lisans eğitimi almayı düşünen öğrenciler için, Türkiye’de üniversite yerleştirme sınavına girme ve puan alma şartı aranmamaktadır. Böylece öğrenciler çoğu ülkede sınav kaygısı olmadan istedikleri bölüme başvuru yapabilirler. Bu aşamada tercihler genellikle öğrencinin not ortalamaları, sosyal etkinlikleri, varsa katıldığı gönüllü projeler, kendine has beceri ve yetenekleri doğrultusunda yapılmaktadır. Almanya haricinde tüm Avrupa ülkelerde bu durum geçerli iken, sadece Almanya’da eğitim almak için öğrencilerin Türkiye’de üniversite yerleştirme sınavına girme ve istedikleri bölüme ilk olarak Türkiye’de yerleşmiş olma şartı aranmaktadır. Sonrasında üniversitelerden şartlı kabul veya kabul yolu ile başvurular sağlanabilir.

Yurtdışında üniversite okumanın şüphesiz sayısız avantajı vardır ancak en önemlisi, eğitim alınan ülkenin yerel diline hâkim olarak mezun olmanızdır. Günlük hayatta aynı dili konuşmak, öğrenilen dili hayat uyarlamak, üniversitede aynı dilde eğitim almak sürekli içinde bulunduğunuz dile odaklanmanızı ve pratik yaparak kolayca öğrenmenizi sağlar.

Yurtdışında üniversite eğitimi alabilecek kadar dil yeterliliği olmayan öğrenciler, çoğu üniversitenin sunduğu hazırlık programlarına dahil olarak eksikliklerini kapatabilir, sonrasında lisans eğitimlerine başlayabilirler. Aynı zamanda pek çok ülkede hizmet veren zincir dil okullarının sunduğu Foundation ve Pathway programları da hazırlık programları gibi öğrencileri yeterli seviye dil bilgisine sahip hale getirerek, üniversiteye yerleşmelerini sağlayan programlardır.

Yurtdışında lisans eğitim süreleri ve kabul şartları ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Genellikle pek çok program 3 veya 4 yıl sürer ancak; bazı mimarlık fakülteleri, tıp ve eczacılık fakülteleri ülkemizde olduğu gibi 5-6 yıl kadar sürmektedir. Bu nedenle eğitim almayı düşündüğünüz ülke ve bölüm üzerine UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki tecrübeli eğitim danışmanlarımızdan ücretsiz profesyonel destek almanızda fayda var. Ayrıca çoğu yabancı öğrenci için üniversiteler, dil eğitimi ve mezuniyet puanı dışında kendi lise seviyelerinde bir eğitim almış olmanızı bekler. Eğitim konusunda bir denklik sağlanmadığında eksik alanlarla ilgili o ülkeden lise seviyesinde dersler almanızı isterler.

Yurtdışında eğitim sandığınız kadar masraflı bir süreç değildir. Türkiye’de özel üniversite masrafıyla yurt dışında okuyabilir, bu süreçte gerek dil bilgisi olarak gerek kazanacağınız bakış açısı ile çok daha fazlasını elde edebilirsiniz. Yurtdışında YÖK–Yüksek Öğrenim Kurumu denkliğine sahip bir üniversiteden eğitim alırsanız, geri döndüğünüzde hiçbir sorun yaşamadan Türkiye geneli denkliğe sahip bir diplomaya sahip olmuş olursunuz. Yurtdışında eğitimin maliyeti ülkeden ülkeye değişkenlik gösterse de özellikle birçok kaliteli devlet üniversitesini bünyesinde bulunduran Avrupa ülkelerinde oldukça ucuz ve sembolik rakamlarla kaliteli bir eğitim alabilirsiniz. Bu sebeple öğrencilerin ilk tercihleri gerek ülkemize yakınlığı gerek eğitim kalitesi ve düşük öğrenim harçlarıyla Avrupa ülkeleri olmaktadır. İngiltere, Amerika ve Kanada’da pek çok ülkede eğitim masrafları Avrupa’ya oranla daha maliyetli ancak eğitim kalitesi en az Avrupa kadar ileri seviyededir. Ayrıca bu ülkelerde üniversitelerin çoğu dünya sıralamasında en iyi ilk 1000 üniversitenin içerisinde olduğundan, mezun olduktan sonra dünya genelinde geçerli bir diplomaya sahip olup, eğitim aldığınız ülkenin diline hâkim olmuş bir şekilde mezun olursunuz.

Hangi ülkede eğitim alırsanız alın, yurtdışında üniversite okumak sizlere başarılı bir kariyer ve prestijli iş fırsatları doğuracaktır. Sen de kaliteli bir lisans eğitiminin hayalini kuruyorsan UNIEDU Yurtdışı Eğitim ailesiyle ARTIK HAYALLERİNE ÇOK YAKINSIN. Alanında uzman eğitim danışmanlarımızla iletişime geçerek; üniversite başvuru şartları, yurtdışında üniversite eğitimi için gerekenler, üniversite eğitim ücretleri, eğitim maliyeti, şehir seçimi, okul seçimi, dil yeterlilikleri, vize işlemleri vb… hakkında ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM