Avustralya'da Doktora Eğitimi

AVUSTRALYA’DA DOKTORA EĞİTİMİ

Avustralya’da doktora eğitimi, Avustralya’da lisans ve Avustralya’da yüksek lisans eğitimleri gibi öğrencinin kariyeri açısından geleceğinde ivmeler yaratacak kaliteli programlardır. Özellikle bu aşamada aldıkları eğitimlerle üst üste koydukları bilgilerin derinlemesine irdelendiği ve derlendiği doktora eğitimi, uzmanlık edinilen alanla ilgili gelecekte güzel işlere imza atacak, fark yaratacak bireyler yetiştirmektedir.

Bu bağlamda doktora aşamasına gelmiş çoğu öğrenci, bilime ve bilgiye değer veren, yeniliklerin peşinde olan, yüksek yaşam standartlarına sahip bir ülkede araştırmalarını özgürce yapmak ve rahatça dile getirmek ister. Bu nedenle çoğu öğrenci yurtdışında doktora programlarıyla özellikle Avustralya’da doktora programlarıyla ilgilenmektedir.

Doktora eğitimi, akademik anlamda kariyer aşamasının zirve noktalarından biridir. Doktora eğitimi ve özellikle yurt dışında doktora eğitimi, genelde akademik kariyer hedefleyen veya alanında uzmanlaşmak isteyen öğrencilerin tercih ettiği programdır. Öğrencinin seçtiği konu ve uzmanlaşmak istediği alan geleceğini şekillendireceğinden, bu konuya hassasiyetle yaklaşılmalı ve doğru bir karar verilmelidir.

Doktora Programlarına Kabul Şartları

Avustralya’da doktora programlarına kabul şartları her üniversitede aynı değildir. Bu programlara başvurmak isteyen öğrenciler, evvela eğitim almak istediği alanla ilgili; tercih ettikleri Avustralya üniversitelerinde, kendilerine uygun bir danışman (PhD Supervisor) bulmaları gerekir. Başvurudan kabul alabilmesi için lisans veya yüksek lisans mezuniyet notu ve derecesi oldukça önem taşır. Bunun yanı sıra öğrencinin doktora konusu üzerine araştırma niyet dilekçesi de çok önemlidir.

Okula kabul edilirken neden bu alanda uzmanlaşmak istediğini ve neden bu Avustralya üniversiteni tercih ettiğini ikna edici ve düzgün bir şekilde dile getirmesi beklenir. Eğer ki okulda öğrencinin uzmanlaşmak istediği alanla ilgili danışman yoksa maalesef  kabul alamayacaktır.

Ayrıca akademik alanda yazdığınız ve yayınlanmış makaleleriniz olması sizi çok avantajlı bir duruma getirecektir. Üniversitedeki hocalarınızdan başarılı referans mektupları aldıysanız, yüksek lisans döneminizi akademik anlamda başarılı ve aktif şekilde geçirdiyseniz, Avustralya’dan doktora için kabul alma şansınız yüksek olacaktır.

Doktora Eğitim Süreci

Avustralya’da doktora eğitimi sürecinde öğrenciler ilk yıl sınıf dersleri alarak eğitimlerine başlar. Teori ve araştırma metotlarına dayanan bu eğitimden sonra öğrenci 3-6 yıl süren araştırma ve tez oluşturma aşamasına geçer. Bu süreç, öğrencinin sürekli olarak araştırma yapması ve bilgileri analiz etmesini gerektiren oldukça zor bir süreçtir. Eğitimi boyunca tezinin her aşamasında ‘’PhD Supervisor’’ ı ile kontak halinde çalışır ve yüzlerce kaynak kitap, dergi ve tez derlemesinden sonra yaklaşık 100.000 kelimelik özgün bir tez yazarak öğrencinin eğitimini tamamlaması beklenir.

Doktora eğitimindeki bu tez konusunun daha önceden çalışılmamış bir alanda yapılması zorunludur. Tez, tüm detaylarıyla uzmanlar tarafından incelenir, doğrudan onaylanabilir veya üzerinde oynamalar talep edilerek düzeltmeler istenebilir. Avustralya’daki üniversitelerde ülkemizdeki gibi öğrenciler tez üzerine sınava girmezler, sadece yazdıkları tezle değerlendirilirler.

Doktora Eğitim Türleri

Avustralya’da doktora eğitimini 3 farklı türde yapmak mümkündür. Bunlar; Araştırma doktorası, mesleki doktora ve yüksek doktoradır. Kısaca bahsetmek gerekirse; Araştırma doktorası, ülkemizde de var olan klasik doktoradır. Özgün ve bilimsel içerikli bir makale yazmak ve tez kuruluna sunmak gerekir. Kuruldan onay alınca öğrenci doktora eğitimini bitirmiş olur. Mesleki doktora, öğrencilerin mesleklerine göre hem dersler aldığı, hem de araştırmalar yaptığı doktora programlardır. Son olarak yüksek doktora genelde dişçilik, tıp, eczacılık ve hukuk alanında var olan doktora programlarıdır.

Avustralya’da doktora başvurusu yapmanız için bir yüksek lisans programından mezun olmanız gerekir. Başvuru aşamasında yüksek lisans mezuniyet puanınız yüksek olması, İngilizce dil yeterliliğini kanıtlamanız için IELTS’den en az 6.5 veya TOEFL’dan minimum 230 puan almanız istenmektedir.

Avustralya’da dil eğitimi için, Avustralya dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim verilmektedir. Her programın ders saati farklılık gösterir. Avustralya’da dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, Embassy English dil okulları, ILSC dil okulları, International House dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, Navitas English dil okulları, LSI dil okulları, Eurocentres dil okulları en çok tercih edilen Avustralya’da dil okullarıdır. Avustralya’da dil eğitimi için en çok; Sydney dil okulları, Melbourne dil okulları, Brisbane dil okulları, Adelaide dil okulları, Perth dil okulları, Manly dil okulları, Gold Coast dil okulları, Cairns dil okulları, Darwin dil okulları tercih edilmektedir.

Avustralya’da doktora süreci öğrenciler için zorlu ve masraflı bir süreç olduğundan eğitime başlar başlamaz burs başvurularını değerlendirmenizi öneririz. Çoğu üniversite, doktora öğrencilerine araştırmalarını daha rahat yapmaları için burs konusunda desteklemektedir. Ayrıca devlet destekli kurumlar, bazı özel şirketler ve vakıfların da öğrencilere sağladığı belli başlı burs programları bulunmaktadır.

Avustralya’da doktora eğitimini tamamlayan öğrenciler, genellikle kariyerlerine üniversite ve kolejlerde akademisyen olarak devam etmek için ülkede kalmayı tercih eder. Akademik kariyer düşünmeyen öğrenciler ise; özel sektörde uluslararası firmalar, sanayi kuruluşları veya global şirketlerin birinde üst düzey pozisyonlarda kariyerlerine adım atarlar. Uzmanlık alanı ile ilgili iş bulan öğrenciler doktora eğitimi sayesinde donanımlarına bağlı olarak yönetici olarak iş hayatına başlayabilirler.

Kariyer dışında Avustralya’da eğitim sizlere daha pek çok artı sağlayacaktır. Bulunduğunuz süre boyunca birçok farklı milletten pek çok arkadaş edinebilir ve global bir arkadaş ağına sahip olursunuz. Eğitim alırken edindiğiniz bilgiler, yaşadığınız ülkenin size kattığı değerler ve sosyal hayatınız size farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.

Avustralya’ da doktora eğitimi ve programa kabul almak oldukça zor ve zahmetli bir süreç gerektirir. Ücretsiz eğitim danışmanlığı hizmetimiz ile bu süreçte profesyonel yardım almak isterseniz, UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki danışmanlarımızla istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

INSTAGRAM