Kanada'da Master Eğitimi için 7 Harika Bölüm

Kanada’da Master Eğitimi İçin 7 Harika Bölüm

Kanada’da master eğitimi İçin 7 harika bölümü sizin için bu yazımızda detaylıca anlatmaya çalışacağız. Bildiğiniz gibi Kanada, yurtdışı eğitim alanında öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kanada’da yüksek lisans eğitimi düşünen öğrencilerin sayısı gelişmiş alt yapısı, üst düzey kaliteli eğitim sistemi ve alanında uzman akademisyenleri nedeniyle her geçen yıl artış göstermekte, öğrenciler eğitim hayatlarından sonra da Kanada’da kalmayı tercih etmektedir. Bütçeye uygun okul programları ve farklı burs fırsatları sunan Kanada, öğrencilere ayrıca eğitim hayatları boyunca haftada 20 saate kadar çalışma izni de vermektedir.

Toronto, Vancouver, Quebec, Montreal öğrenci yoğunluğunun en fazla olduğu şehir ve eyaletler olarak sayılabilir. Gerekli dil yeterliliği, transkript, üniversite mezuniyeti gibi genel koşulları sağladıktan sonra başvuruları değerlendiren Kanada, uluslararası öğrenciler tarafından çok çeşitli alanlarda eğitim için tercih edilmektedir. Şimdi birlikte Kanada’da master eğitimi İçin 7 harika bölümü alt başlıklar altında inceleyelim.

1. Bilgisayar Bilimleri

Bilgisayar bilimleri üzerine yüksek lisans eğitimi, özellikle son yıllarda gelişen teknoloji ve artan iş imkanları sebebiyle her yıl binlerce öğrenci tarafından ilgi görmektedir. Veri depolama, data uzmanlığı, yazılım mühendisliği, robotik gibi alanlarla ileri düzey eğitim kalitesine sahip olan Kanada okulları, çok çeşitli programları sayesinde öğrencilere geniş yelpazede seçenek sunmaktadır. Mezun olan öğrenciler beceri ve yeteneklerine göre Hootsuite, Blackberry gibi dünya markalarında göz dolduran kariyer imkanı sağlayan iş fırsatlarını değerlendirebilirler. Kanada’da bilgisayar bilimleri üzerine en çok tercih edilen okulların başında Toronto Üniversitesi, Waterloo Üniversitesi gelmektedir.

2.İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisliği, Kanada’da yüksek lisans eğitimi planlayan öğrenciler için heyecan verici birçok fırsat sunmaktadır. Şehir planlama, alt yapı, üst yapı, statik, ince ve kaba işler diye tabir edilen inşaat işlerinin detaylandırılması, takibi, kontrolü konusunda kendini kanıtlamış bir eğitim sistemine sahip  Kanada üniversiteleri, inşaat mühendisliği alanında öğrenciler için dünyanın her yerinde iş imkânı bulabileceği kaliteli eğitim programlarıyla karşımıza çıkmaktadır. Kanada’da inşaat mühendisliği öğrencilerinin master programları 1-2 yılda tamamlanmakta olup, giriş şartları arasında yeterli seviye İngilizce bilgisi ve 4 yıllık lisans mezunu olma şartları aranmaktadır. Bu bölüm için en çok tercih edilen üniversiteler, British Columbia Üniversitesi ve Queen’s Üniversitesi’dir.

3.Eczacılık

Eczacılık bölümü Kanada’da gerek lisans gerek yüksek lisans eğitimi düşünen öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümlerin arasında yer alır. Öğrenciler Kanada’da genelde ilk yıllarında teorik bilgiler alırken ikinci yılları tez hazırlama ve sunma süreciyle geçmektedir. Staj ve tez sürecindeyken araştırma ve geliştirme odaklı çalışmalarda bulunan öğrenciler, mezun olduktan sonra ilaç firmalarında, hastane ve kliniklerde istihdam fırsatı edinebilirler. Kanada’da günden güne gelişen eczacılık sektörü, yeni mezun öğrencilere pek çok pozisyonda iş olanağı yaratmaktadır. Bu arada Kanada’da eczacıların yıllık kazançları 100 bin Kanada doları civarıdır.

4.Ekonomi

Ekonomi bölümü, Dünya genelinde en popüler bölümler arasında yer alır ve Kanada’da master düşünen öğrencilerin ilk yöneldikleri bölümlerden biride ekonomi bölümüdür. Sınırlı kaynakların verimli kullanılması ve yönetimi üzerine işletme, iktisat, ekonometri gibi alanlardan da faydalanarak analizler ve çıkarımlarda bulunan ekonomi bölümü, günümüzde ve gelecekte çok fazla ihtiyaç duyulacak bölümler arasındadır. Kanada’da ekonomi masterı yapan öğrencilerin, araştırma, geliştirme ve problem çözme alanlarında kişisel becerilerini geliştirmeleri ve çözüm odaklı bir yapıya sahip olmaları hedeflenir.

5.İnsan Kaynakları Yönetimi

İnsan kaynakları yönetimi, Kanada’da iş imkanları en fazla olan bölümler arasında yer alır. Dünya çapında da hemen hemen her alanda ihtiyaç duyulan ve gelecekte daha da çok ihtiyaç duyulacak bölümler arasındadır. Küçük büyük her türlü işletmenin olmazsa olmazları arasında yer alan insan kaynakları yönetimi departmanına, özellikle yüksek lisans mezunu kişiler daha çok tercih edilmektedir. Uluslararası öğrenciler mezuniyetten sonra çeşitli şirketlerde insan kaynakları elemanı olarak başlayabilir, zamanda bu alanda kariyer basamaklarını hızla tırmanabilirler.

6.Makine Mühendisliği

Makine mühendisliği yüksek lisans programları, Kanada üniversitelerinde modern ve tam donanımlı sınıflarda öğrencilere uygulamalı olarak verilmektedir. Mezun olduktan sonra yüksek kazanç ve güzel kariyer imkanları sunan bu bölüm, Kanada’da oldukça geniş kapsamlı bir alana yayılmaktadır. Mezun olan öğrenciler; mühendislik yönetimi, proje asistanı, operasyon yönetimi, makine mühendisi gibi çok çeşitli alanlarda farklı iş deneyimleri edinebilirler. İş piyasasının oldukça geniş olduğu bu bölümde Toronto Üniversitesi, Ottawa Üniversitesi en çok tercih edilen okullardır.

7.Psikoloji Bölümü

Psikoloji Bölümü, insan davranışlarını inceleyen bilim dalını detaylıca öğrencilere aktarır. Psikoloji insanları analiz eden, aklı ve davranışlarını inceleyen, doğru iletişim kurmaya yönelik araştırmalar yapan bir bilim dalıdır. Kanada’da psikoloji bölümü üzerine master yaptıktan sonra çok fazla iş fırsatı olması, öğrencileri yüksek öğrenim için Kanada’ya çekmektedir. Öğrenciler mezun olduktan sonra akademik kariyer planlıyorlarsa asistanlık yapabilirler veya hastane, klinik, danışmanlık firmaları veya okullarda iş ve istihdam olanağı elde edebilirler. Psikoloji bölümü master mezunları yıllık ortalama 90 bin Kanada Doları kazanmaktadır. 

Kanada’da master eğitimi İçin 7 harika bölümü sizler için bu yazımızda aktarmaya çalıştık. Kanada gelişmiş ekonomisi ve sunduğu fırsatlar ile dünyanın her yerinden genç ve parlak kişiler için cazibeli bir ülke konumundadır. Kanada eğitime ve insana verdiği değerle misafir ettiği kaliteli insanları elinde tutmak için çok güzel fırsatlar sunmaktadır. Sizde hayatınızda değişiklik yapmak, kariyerinizi parlatmak için Kanada’da eğitim almak, Kanada’da dil öğrenmek, sertifika programları veya kanada hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Kanada hakkında her şey için UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

INSTAGRAM